Bibliotekos renginiai
Kasmet balandžio 2-ąją, minint Hanso Kristiano Anderseno gimtadienį, švenčiama Tarptautinė vaikų knygos diena. Minint šią dieną gimnazijos bibliotekoje parengta knygų paroda „Gražiausios H.K.Anderseno pasakos“. Taip pat trečiųjų klasių mokinių komandos dalyvavo viktorinoje „Berniukas iš Odensės“. Bibliotekininkės papasakojo mokiniams apie H. K. Anderseno gyvenimą ir kūrybą, pasakojimą iliustruodamos skaidrėmis. Atlikdami užduotis mokiniai pasitikrino, kaip gerai žino H. K. Anderseno pasakas, panaudojo naujai išgirstą informaciją apie rašytojo biografiją bei jo atminimo įamžinimo vietas. Smagu, kad visi puikiai įveikė užduotis.
Kovo 16-ąją, įžymiojo knygnešio Jurgio Bielinio gimimo dieną, Lietuvoje pagerbiami knygnešiai. Šią dieną gimnazijos bibliotekoje buvo parengta knygų paroda „Lietuviško žodžio skleidėjai“, vyko 4-ųjų klasių mokinių viktorina ‚,Knygnešių keliais“. Viktorinos tikslas – pagerbti ir prisiminti knygnešius, kurie lietuvių kalbos draudimo metais rizikuodami savo laisve ir gyvybe platino lietuviškas knygas. Kiekvienai klasei atstovavo 6 mokinių komanda. Vaikai žiūrėjo filmo „Knygnešys“ ištrauką apie lietuviškų knygų rizikingą gabenimą ir slėpimą. Mokiniams parodytos skaidrės, kuriose pateikta informacija, susijusi su knygnešyste: spaudos draudimo laikotarpio šviesuoliai, leidiniai ir veikusios pogrindinės spaustuvės bei mokyklos, lietuviškų knygų slėptuvės, svarbios datos ir kiti knygnešystę įprasminantys dalykai. Mokiniai turėjo atsakyti į 20 klausimų. Pasidalinome mintimis apie knygnešių sunkią, bet prasmingą veiklą, jų žygdarbio herojiškumą ir reikalingumą ateities kartoms saugant lietuvišką žodį. Visiems viktorinos dalyviams įteikti padėkos raštai ir saldžios dovanėlės.
,,Trispalvės skrydy – mūsų Laisvė, / Valstybės šauksmas – aš gyva!“
Vasario 7-23 dienomis gimnazijos bibliotekoje parengta knygų paroda ,,Trispalvės skrydy – mūsų Laisvė”, skirta vasario 16-ajai – Lietuvos valstybės atkūrimo dienai paminėti. Lietuvos valstybės atkūrimo diena – viena svarbiausių datų Lietuvos valstybingumo kelyje, simbolizuojanti mūsų tautos stiprybę, skatinanti tausoti prieš daugelį metų mūsų prosenelių iškovotą valstybingumą. Mokiniai skaitė ištraukas apie Vasario 16-osios akto priėmimą iš žymių visuomenės veikėjų – P. Dagilio, M. Biržiškos, S. Kairio, P. Klimo, A. Stulginskio – atsiminimų. Prisimindami Tautos kelią į laisvę, visi kartu stiprinkime ir puoselėkime savo šalį!
2021 m. spalio 20-28 d. gimnazijos bibliotekoje lankėsi 1-ųjų klasių mokiniai. Vaikai susipažino su įvairiomis knygomis, saugomomis bibliotekoje: didžiausia, mažiausia, sunkiausia, atskiromis vaikiškų knygų serijomis bei skaitomiausiomis knygelėmis, taip pat pavartė enciklopedijas bei žinynus. Mokiniams paaiškintos elgesio taisyklės bibliotekoje ir reikalavimai imant bei grąžinant knygas. Mokiniai apžiūrėjo knygas, skirtas mažiausiems skaitytojams, noriai pasakojo apie mėgstamiausias knygeles, atsakė į bibliotekininkių klausimus apie kūrinių herojus. Visi mažieji svečiai tapo naujais skaitytojais ir pasirinko pirmąją patikusią knygą gimnazijos bibliotekoje.
2021 m. spalio mėnesį gimnazijos bibliotekoje parengta senų knygų paroda „O knygos išlieka“. Parodą parengė bibliotekininkės Elvyra Gustauskienė, Elena Urbutytė ir anglų kalbos mokytoja Jolanta Kasparienė, paskolinusi daug knygų iš savo asmeninės kolekcijos. Šioje parodoje eksponuojami kūriniai anglų, vokiečių, rusų, prancūzų, švedų kalbomis. Tai mokomosios ir vaikiškos knygos, eilėraščių ir prozos rinkiniai, Biblijos istorija, anekdotai, patarimai gydytojams, dramos, žodynai. „Knygą, kaip ir duoną, gaminti žmonės mokėsi ištisus tūkstantmečius. Ji prasidėjusi primityviais piešiniais uolose, įrašais akmeninėse ir molio plokštėse, palmių lapuose, bambuko lentelėse…“ Mokiniai sužinojo faktų apie pirmųjų knygų atsiradimo istoriją Egipte, Indijoje, Kinijoje, Rusijoje, jų gamybą nuo Mesopotamijos laikų iki XX a., vaikai matavo žingsniais gimnazijos koridoriuje Toros rankraščio ilgį, paskaitė ištraukas iš eksponuojamų kūrinių. Seniausios knygos parodoje – H.Heine kūrinio „Bacheracho rabinas“ fragmentas vokiečių kalba (1860 leid.), „Bibijos istorija“ švedų kalba (1872 leid.), L.Enault „Paryžiaus salonas“ prancūzų kalba (1890 leid.), A.Pisemskio „Pilnas kūrinių rinkinys“ rusų kalba (1895 leid.), V. Šekspyro dramos ir eilėraščiai su iliustracijomis, R.Kiplingo „Rikki-tikki-tavi“ anglų kalba (1938 leid.).
2020 m. sausio 16 dieną gimnazijos bibliotekoje apsilankė gamtos fotografas, ornitologas, rašytojas Marius Čepulis, kuris vedė 4 pamokas apie gyvąją gamtą 1-4 klasių mokiniams. Fotografas pateikė įdomių faktų apie įvairius gyvūnus iliustruodamas savo paties darytomis nuotraukomis ir garso įrašais. Nestokodamas jumoro, rašytojas sudomino vaikus gyvosios gamtos stebuklais paprastai ir suprantamai paaiškindamas, kodėl geniui negresia smegenų sutrenkimas, kodėl negalima bučiuoti ryškių gyvūnų, kodėl rupūžė merkia akį. M.Čepulis pateikė patarimų, kaip pabėgti nuo meškos, ką daryti įkandus gyvatei, kaip elgtis radus mažą paukštelį ar gyvūno jauniklį. Vaikai sužinojo, kokie gyvūnai patys stipriausi, nors atrodo visai mažučiai, kurie geriausiai užuodžia , kaip „groja“ žiogai. Fotografas papasakojo apie savo fotomedžioklės darbo ypatumus – kaip 16 valandų tenka prasėdėti užsimaskavus ir nejudant, norint padaryti retą nuotrauką, kaip mirksta iki pažastų vandenyje, kaip apsirengęs savo paties pagamintu kostiumu apsimeta „gulbe“ ar „arkliu“. Moksleiviai galėjo pasimatuoti specialius fotografo drabužius, padedančius susilieti su gamta ir likti nepastebėtam. Rašytojas atsakė į vaikų klausimus, paragino tausoti gamtą, ja rūpintis ir kiekvienam mokiniui padovanojo sieninį kalendorių su jo paties darytomis gyvūnų nuotraukomis.
2019 m. spalio 14 d. gimnazijos bibliotekoje parengta 6a ir 6b kl. mokinių piešinių paroda „Rudens dvelksmas“. Mokiniams vadovavo dailės mokytoja R. Keturkienė.
Balandžio 2 diena – Tarptautinė vaikų knygos diena. Šiemet šventės minėjimas ypatingas – Lietuvai teko garbė kurti plakatą ir kreipimąsi į viso pasaulio skaitytojus. Ši užduotis patikėta garsiam knygų iliustratoriui ir rašytojui Kęstučiui Kasparavičiui. ,,KNYGOS PADEDA NESKUBĖTI“,– į skaitytojus kreipiasi žymus rašytojas. Šiais žodžiais mūsų gimnazijoje balandžio 2 d. prasidėjo popietė, skirta Tarptautinei vaikų knygos dienai paminėti. Su pradinių klasių mokiniais bibliotekoje susitiko rašytojas Vytautas Račickas. Svečias buvo itin atviras ir nuoširdus, pasakojo apie save ir savo kūrinius, prisiminė jų atsiradimo istorijas, atsakė į mokinių klausimus. Tarp jaunųjų smalsių skaitytojų ir rašytojo užsimezgė įdomus pokalbis. Svečias atkleidė vaikams skaitymo naudą, skaitė ištraukas iš savo knygų bei pristatė naujausias knygas ,,Kaip Gugis Dzidaras Bugį Badarą nugalėjo“, ,, Mergaitė ir garsiai kalbantis miestas“. Renginio pabaigoje mokiniai turėjo galimybę įsigyti Vytauto Račicko knygų su jo autografu.
Kovo 12 d. gimnazijos bibliotekoje vyko edukacinė pamoka 2-3 kl.mokiniams, kurią vedė edukatorė iš ,,DEBESŲ GANYKLOS‘‘, VŠĮ TERRA PUBLICA leidyklos. Įpratę tiesiog atsiversti knygą, šį kartą vaikai atvertė visą pasaulį ir tai darė žaismingai kartu su profesore Filomena Knygmanyte. Žaisdami gydytojus vaikai susipažino su knygos kūnu, suprato jos struktūrą, lankėsi spaustuvėje (žiūrėjo vaizdo medžiagą), pažino knygos metriką, išmoko aprašyti perskaitytas knygas. Mokiniai taip pat gydė „sergančią“ (suplėšytą, pripaišytą ) knygą ir, pritaikydami edukacinės pamokos metu įgytas žinias, nustatė knygos ligos diagnozę, pateikė rekomendacijas, kaip toliau rūpintis knyga. Užsiėmimo pabaigoje Filomena Knygmanytė – tituluota knygų gydytoja – pasirūpino, kad edukacinės pamokos metu visi dalyviai užsikrėstų knygų skaitymo virusu. Taip pat už viktorinos metu teisingai atsakytus klausimus profesorė įteikė prizus, padovanojo visiems vaikams skaitymo dienoraščius ir įteikė tituluoto knygų gydytojo diplomą.
2019 m. nuo vasario mėn. 25 d. iki kovo 15 d. gimnazijos bibliotekoje buvo eksponuojamas 4 a ir 4 b kl. mokinių kūrybinis darbas „ Pilis “. Mokiniams vadovavo mokytojos V.Gailiuvienė ir G.Kairienė. Ekspozicijos metu bibliotekos skaitytojai buvo kviečiami išrinkti įdomiausią ir gražiausią kūrybinį darbą. Baigiantis parodai bibliotekos vedėja sukvietė visus dalyvius į biblioteką, padėkojo dalyvavusiems, palinkėjo kūrybinės sėkmės ir skaitytojų išrinktus nominantus apdovanojo padėkomis, prizais-knygomis. Nominantais tapo 4a kl.mokiniai J.Kepalas, A.Kikutytė ir Urtė Ragėnaitė, 4b kl. mokinys G.Malakauskas.
Lapkričio 14 d. gimnazijos bibliotekoje 3-4 klasių mokiniai susitiko su vaikų rašytoja Neringa Vaitkute. Savo knygose ji meistriškai supina šiuolaikinį ir mitinį pasaulį. Autorė ne tik papasakojo apie save ir savo kūrybą, bet labai įdomiai atsakė į įvairius mokinių klausimus. Po pokalbio apie mitologines būtybes rašytoja pasiūlė vaikams nupiešti vieną iš jų. Susitikimo pabaigoje įdomiausių darbelių autorius viešnia apdovanojo prizais, palinkėjo daug skaityti ir būti smalsiems.
Balandžio10 d. gimnazijos bibliotekoje įvyko pradinių klasių mokinių susitikimas su rašytoju Virgiu Šidlausku. Jis vaikams pristatė leidyklos „Nieko rimto‘‘ 2017-2018 metais išleistas dvi knygas: „Ulfas ir stebuklinga barzda“ bei „Ugnikalniukas ieško draugų“. Kūrinių pristatymas vyko netradiciškai. Autorius skaitė, pasakojo, grojo gitara, dainavo, piešė. Išradingai į veiklą buvo įtraukti ir pradinukai. Kartu visi ne tik traukė smagias daineles apie Ulfopotamiją, ugnikalniuką bet ir improvizavo. Drąsiausieji nupiešė ir draugams pristatė pagrindinius knygų veikėjus. Susitikimo dalyviams rašytojas su humoru atsakė į netikėčiausius klausimus. Nuoširdus, nuotaikingas susitikimas su vaikų rašytoju Virgiu Šidlausku mokiniams suteikė ne tik malonių įspūdžių, bet ir sudomėjo jo kūryba. Po susitikimo pradinukai įsigijo autoriaus knygų su autografais.
Balandžio 18-30 d. gimnazijos bibliotekoje parengta spaudinių paroda ,,Lietuvos piliakalniai – tarsi žemės metraščiai“. 2017-ieji metai paskelbti Piliakalnių metais. Piliakalniai yra baltų kultūros ir ankstyvosios Lietuvos valstybės simbolis. Pagal piliakalnių tankumą Lietuva pirmauja Europoje. Parodoje eksponuojamos knygos, nuotraukos, padavimai ir legendos apie Lietuvos piliakalnius.
Kovo 13-20 dienomis gimnazijos bibliotekoje parengta spaudinių paroda ,,Knygnešių keliais“.Knygnešystė – unikalus reiškinys, būdingas tik Lietuvai. Jis atsirado kaip pasipriešinimas carinės Rusijos vykdytai politikai, kai buvo draudžiama spausdinti lotyniškomis raidėmis, lietuvių ir žemaičių tarmėmis. 2004 m. UNESKO knygnešystę įvertino kaip retą ir pasaulyje neturinčią atitikmenų veiklą. Nepriklausomybės atkūrimo metais kovo 16-oji oficialiai paskelbta Knygnešio diena. Pasirinkta būtent ši data, nes tai įžymiojo knygnešio, laikraščių ,,Aušra“ ir ,,Varpas“ bendradarbio Jurgio Bielinio gimtadienis. Šis žmogus, paragintas vyskupo Motiejaus Valančiaus, sukūrė lietuviškos spaudos nelegalaus platinimo tinklą. Vieni knygnešiai patys slapta vykdavo į Mažąją Lietuvą ir iš ten gabendavo leidinius į atokiausius kampelius, kiti knygas tik platindavo vienoje ar keliose parapijose. Beveik kiekviename miestelyje buvo knygų sandėlių, paskirstymo ir pardavimo punktų, neretai ir slaptų bibliotekėlių. Kviečiame bibliotekos skaitytojus aplankyti parodą ir susipažinti su knygnešių veiklą atspindinčiais leidiniais.
Kovo 3 d. mūsų gimnazijos bibliotekoje vyko 1b (mokytoja Erika Gylienė) ir 4b (Rita Subatkevičienė) klasių eilėraščių konkursai. Ketvirtokai renginį pradėjo dainomis apie Lietuvą. Komisijos nariams – bibiotekos vedėjai Elenai Urbutytei, lietuvių kalbos mokytojai Linai Dekerienei ir mokinių tėveliams teko atsakinga užduotis – išrinkti 2 mokinius, kurie garbingai atstovaus savo klasei pradinukų eilėraščių konkurse. Buvo vertinama sceninė laikysena, įvaizdis, skaitovo gebėjimas įtaigiu žodžiu, mintimi ir emocija veikti klausytojus, taisyklingai tarti žodžius. Nugalėtojais tapo Ditė Lengvinaitė ir Žygimantas Vaitkus (1b klasė), Roberta Dručikaitė ir Gabrielė Matiušovaitė (4b klasė). Sveikiname nugalėtojus ir linkime jiems sėkmės, varžantis su kitais pradinukais.
Eglutė kitaip. Gimnazijos biblioteka sveikina visus skaitytojus su artėjančiomis Šv. Kalėdomis ir Naujaisiais 2017 metais. Tegul jaukumas, šiluma, gerumas ir meilė apgaubia Jūsų namus ir sielas. Artėjančių švenčių proga 7b klasės mokinės A. Baliukaitė, A. Baltrukėnaitė, M. Brazdžionytė, R. Damaševičiūtė ir P. Vyšniauskaitė papuošė gimnazijos biblioteką knygų eglute.
Gruodžio 8 dieną gimnazijos bibliotekoje įvyko pradinių klasių moksleivių susitikimas su rašytoja Nijole Kepeniene.
Lapkričio mėn. 22. gimnazijos bibliotekoje vyko trečiųjų klasių moksleivių popietė „Eilėraščių takučiu“, skirta poetės R. Skučaitės 85 metų sukakčiai paminėti. Mokiniai šiam renginiui ruošėsi iš anksto. Iš pradžių klasėse deklamavo savarankiškai namuose ir gimnazijos bibliotekoje pasirinktas įvairių poetų eiles. Geriausiųjų atranką vykdė aktyviai balsuodami. Bibliotekoje surengtoje popietėje deklamavo 15 pradinių klasių mokinių, kiti moksleiviai klausėsi jų deklamavimo. Mokinius vertino ne tik mokytojai ir logopedė, bet ir patys mokinukai – klasių atstovai. Moksleiviams buvo demonstruojamos skaidrės, kurios supažindino su poetės R. Skučaitės biografija ir kūryba. Visiems poezijos popietės dalyviams buvo įteikti padėkos raštai, o raiškiausiai deklamavę eilėraščius mokiniai buvo apdovanoti išskirtiniais padėkos raštais. Ši popietė – dar vienas skaidrus lašas į pradinukų žinių jūrą ir puiki proga prisiminti visos Lietuvos gerbiamą ir mylimą poetę R. Skučaitę.
2016 m. balandžio 6 d. gimnazijos bibliotekoje vyko 3a, 3b, 3c klasių mokinių netradicinė lietuvių kalbos pamoka – popietė „Aš ir knyga“, skirta Tarptautinei vaikų knygos dienai paminėti. Popietę organizavo gimnazijos bibliotekos vedėja Elena Urbutytė. Netradicinę pamoką vedė mokytojos Rita Subatkevičienė, Zofija Šimkienė, Lina Tvarkūnienė. Gimnazijos bibliotekos vedėja pristatė Tarptautinei vaikų knygos dienai sukurtą plakatą ir kreipimąsi į skaitytojus, papasakojo apie knygos svarbą vaikų gyvenime. Mokiniai parengė skaidres ir skaitė pranešimus apie knygos atsiradimo istoriją, knygnešius, knygų saugojimą, kas yra „knygų priešai“. Susibūrę į draugišką būrį, trečiokai padarė išvadas, kodėl būtina saugoti knygas, vadovėlius, sukūrė miniatiūras apie knygą..
Gruodžio 4-31 d. gimnazijos bibliotekoje parengta knygų paroda ,,Adventas – rimties, susikaupimo ir džiugaus laukimo metas“. Adventas laikomas susikaupimo ir ramybės laikotarpiu. Tai laikas, skirtas atlikti geriems darbams, kurių nespėjome nuveikti per metus, tai proga suteikti džiaugsmo ir malonumo tiems, kuriuos mylime, tai galimybė įprasminti šviesų ir gražų svajonės laukimo jausmą, kuris lydi žmogų visą gyvenimą. Paroda supažindina skaitytojus su Advento papročiais, tradicijomis ir simboliais.
Knygų paroda ,,Satyra ir humoras V. Žilinskaitės kūryboje“
Pamoka – popietė
Spalio 23 d. mokyklos bibliotekoje vyko ketvirtų klasių mokinių pamoka-popietė, skirta Džanio Rodario 95-osioms gimimo metinėms paminėti. Bibliotekos vedėja Elena Urbutytė supažindino jaunuosius skaitytojus su žymaus rašytojo gyvenimu ir kūryba. Mokiniai parengė pranešimus, skaitė ir vaidino ištraukas iš Džanio Rodario vaikams skirtų knygų. Ruošiantis renginiui mokinius konsultavo ketvirtų klasių mokytojos E. Gylienė, S. Didžgalvienė ir G. Jonikienė.
Piešinių paroda ,,Rudens spalvos“
2015 spalio 12-30 d. gimnazijos bibliotekoje parengta 1-4 klasių mokinių piešinių paroda „Rudens spalvos“. Mokiniams vadovavo dailės mokytoja Sima Venskūnienė.
Knygų paroda ,,Gyvenimo prasmė – literatūroje“
Popietė „Gražiausios H. K. Anderseno pasakos“
Kovo 24 d. mokyklos bibliotekoje vyko popietė „Gražiausios H. K. Anderseno pasakos“, skirta Tarptautinei vaikų knygos dienai. Popietę antrų klasių mokiniams organizavo mokyklos bibliotekos vedėja Elena Urbutytė ir pradinių klasių mokytojos Rita Subatkevičienė, Zofija Šimkienė, Lina Tvarkūnienė. Bibliotekos vedėja papasakojo apie knygos dieną, kuri yra švenčiama visame pasaulyje, pristatė Tarptautinės vaikų knygos dienos plakatą, perskaitė kreipimąsi į skaitytojus – „Daug kultūrų, vienas pasakojimas“, kurį 2015m. sukūrė Jungtinių Arabų Emyratų IBBY skyrius. Mokytoja Rita Subatkevičienė parengė ir pristatė skaidres apie H. Kristiano Anderseno gyvenimą ir kūrybą. Antrokai apžiūrėjo rašytojo knygų parodą, pasakojo iš patirties žinomiausias pasakas. Mokiniai kartu su bibliotekos vedėja ir mokytojomis sukūrė ir užrašė posakius, mintis apie knygą. Susibūrę į draugišką būrį, paminėjo Tarptautinę vaikų knygos dieną ir 210 – ąsias rašytojo H. K. Anderseno gimimo metines.
Bibliotekos parodos kovo mėnesį:
,,Poezija, asmenybė, laikas“ (poeto Just. Marcinkevičiaus 85-osioms gimimo metinėms)
– 2015-03-10-20
,,Kovo 20-oji – Žemės diena“ – 2015-03-20-27
,,Lietuviško žodžio skleidėjai“ (Knygnešio dienai paminėti) – 2015-03-16-23
,,Kovo 11-oji – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena“ – 2015-03-04-13
Bibliotekos parodos vasario mėnesį:
,,A. Miškinio gyvenimas ir kūryba“ (rašytojo 110-osioms gimimo metinėms) – 2015-02-05-12
,,Vasario 16-oji – Laisvės ir vienybės diena“ – 2015-02-10-19
Bibliotekos parodos sausio mėnesį:
,,Poetui, vertėjui K. Borutai – 110“ – 2015-01-05-12
,,Jie mūsų atminty gyvi…“ (Sausio 13-osios įvykiams atminti) – 2015-01-12-15
,,Gamta ir žmogus A. Baranausko kūryboje“ (Rašytojo 180-osioms gimimo metinėms)
– 2015-01-16-31